Dla tych którzy zastanawiają się czy wybrać Mysłowice na zakup własnego M, lub domu przygotowałem artykuł o najpopularniejszych dzielnicach miasta.
 

Określenie jednoznacznie ilości dzielnic w przypadku naszego miasta nie jest wcale łatwą sprawą. O ile mieszkańcy Brzęczkowic, Wesołej czy Brzezinki z reguły nie mają problemu z określeniem swojej dzielnicy, to już mieszkańcy Rymery, czy Klachowca nie mówią, że są z Centrum, czy Śródmieścia. Obie zwyczajowe nazwy Rymery i Klachowca nie dotyczą pojedynczych osiedli, są jednak zbyt małe, żeby stanowić odrębne dzielnice, choć w umysłach mieszkańców tak właśnie jest to zakorzenione. Granice dzielnic należy więc traktować umownie, gdyż istnieją pewne nieścisłości zarówno administracyjne, jak i historyczne. Myślę, że najwłaściwszym podziałem będzie ten stosowany przez administrację naszego miasta z jedną różnicą, czyli wyszczególnieniem dzielnicy Słupna z okręgu Brzęczkowic, gdyż są to według mnie i większości mieszkańców dwie różne bajki. Zgodnie z tym możemy więc mówić o 16 dzielnicach:

- Bończyk-Tuwima – Jest to najmłodsza dzielnica Mysłowic. Nazwa dzielnicy pochodzi od wchodzących w jej skład osiedli Bończyk i Tuwima. Od zachodu sąsiaduje z Katowicami z którymi ma bardzo dobry dojazd komunikacją miejską. Znajdziemy tu zarówno kilka 10 piętrowych wieżowców, kilkupiętrowe budynki z lat 80 i 90 i późniejszych, jak i szeregowe domki typu sigma. Ciekawe rozwiązania brył budynków, mieszkania dwupoziomowe, nowe osiedle Bończyk-Ptaki, czy osiedle domków Jastruna Residence. Znajduje się tu największa galeria handlowa w mieście, czyli Quick Park. Znajduje się tu też budynek hali widowiskowo-sportowej, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalno-sportowe. Niedaleko mamy też siłownię i salę zabaw dla dzieci. To wszystko sprawia, że Bończyk jest chętnie wybieraną dzielnicą i bardzo przyjemną do zamieszkania.

- Brzezinka – Przeważają głównie domki jednorodzinne, ale w centrum dzielnicy znajdują się też stare (niektóre zabytkowe) kamienice. Na początku XX wieku obszar ten tętnił życiem, głównie dzięki sławetnej fabryce porcelany, ale też cegielni i licznych fabryk. Obecnie dzielnica jest szara, smutna, zaniedbana i lekko przygnębiająca. W ostatnich latach były podejmowane próby zmiany wizerunku, ale mam wrażenie że prowadzone prace są bardzo powolne.

- Brzęczkowice – w zasadzie większość powierzchni dzielnicy zajmuje największe osiedle w Mysłowicach im. Powstańców Śląskich budowane na przełomie lat 80. i 90, które zajmuje obszar kilkunastu kilometrów kwadratowych i zamieszkiwane jest przez około 10 tys. mieszkańców. Znajdziemy tu 2 szkoły podstawowe, 3 przedszkola publiczne, gimnazjum, kościół katolicki, 2 przychodnie lekarskie, kilka aptek, liczne bary i restauracje, sklepy Lidl, Netto, Biedronkę. Ofert mieszkań z rynku wtórnego w dzielnicy jest mnóstwo. Dzielnica dobrze jest skomunikowana z resztą miasta, jak i Katowicami. Powstał też tu w ostatnim czasie Park Górka Słupecka. Jest to fajne miejsce na spacer z rodziną i na urządzenie sobie grilla w specjalnie przygotowanych do tego miejscach ze stolikami w drewnianych wiatach. Niedokończony plan zakładał nawet 3 krotne powiększenie dzielnicy, dziś na tym terenie budowane są nowe domki jednorodzinne.

- Słupna – mała dzielnica, gdzie przeważają starsze budynki wielorodzinne. Największą popularność dzielnica zawdzięcza Parkowi słupna gdzie latem znajdziemy basen i boiska do siatkówki plażowej, a zimą lodowisko.

- Dziećkowice – najbardziej oddalona od centrum miasta dzielnica Mysłowic. Dzielnica rozciąga się wzdłuż ulicy Długiej. Ulica dziurawa, a w dużej jej części brak chodnika. Króluje zabudowa domów jednorodzinnych, rzadko nowych. Dużo obszarów rolnych. Dzielnica raczej polecana dla ludzi ceniących spokój i chcących zmienić miejski zgiełk na wiejską sielankę. Do centrum Mysłowic, lub Katowic Zawodzia dojedziemy tylko jednym autobusem.

- Janów Miejski-Ćmok – sam mam wielki sentyment do tej dzielnica w której spędziłem ponad 20 lat mojego młodzieńczego życia. Dzielnica której teren to głównie zabudowania w okolicach ulicy Janowskiej, a także części Mikołowskiej. Na terenie dzielnicy znajduje się jedyny bezpośredni zjazd w Mysłowicach na autostradę A4, co czyni tą dzielnicę idealnym miejscem do mieszkania dla osób pracujących np. w Katowicach. Okolica, choć zlokalizowana niemal w samym centrum Mysłowic, jest cicha i kameralna. W pobliżu są sklepy, placówki edukacyjne i opieki zdrowotnej. Znajdziemy tutaj zróżnicowane budynki począwszy od starych domów jedno i wielorodzinnych przy ulicy Janowskiej i Partyzantów, po nowsze osiedla domków jednorodzinych z lat 70 i 80 znajdujące się przy ulicach które swe pięknie brzmiące nazwy zapożyczyły od kwiatów i drzew iglastych. Mamy też tu kilka 10 piętrowych wieżowców powstałych w latach 70, oraz nieco nowsze osiedla z lat 80, jak np. tzw. „Policyjne” mieszczące się przy skrzyżowaniu ulic Chopina i Janowskiej. W sąsiedztwie tego osiedla w ciągu kilku ostatnich lat wyrosły 2 najbardziej prestiżowe osiedla w Mysłowicach czyli Park Chopina i Park Moniuszki. Aktualnie w budowie jest drugi etap Parku Moniuszki, a ceny stanu deweloperskiego rozpoczynają się od 5 890 zł/m² co w porównaniu do Katowic stanowi bardzo łakomy kąsek. Niska cena, atrakcyjność miejsca, bezpieczeństwo i bliskość autostrady A4 sprawia, że te osiedla cieszą się bardzo dużą popularnością. W dzielnicy planowane są już kolejne inwestycje.

- Kosztowy - Dużo domów przede wszystkim jedno ale też i wielorodzinnych, oraz parę starych kamieniczek przy niewielkim rynku. Mamy tutaj basen kryty, siłownię, a niedawno otwarto duży plac zabaw dla dzieci. Bardzo spokojna dzielnica o niskiej zabudowie z dobrym dojazdem do S1 i A4. Niestety tak jak w innych dzielnicach miasta o starszej zabudowie jednorodzinnej taki i tutaj musimy się liczyć ze smogiem.

- Krasowy – kiedyś odrębna wieś która miała swój początek w 1295 roku, a obecnie jedna z dzielnic Mysłowic. Kolejna bardzo spokojna okolica na mapie miasta. Niegdyś pola uprawne od kilkunastu lat zapełniają się nowymi budynkami jednorodzinnymi wznoszonymi głównie prywatnie, jak i przez deweloperów. Niezbędny do życia jest samochód z racji kiepskiej komunikacji miejskiej oraz znacznych odległości od centrum Mysłowic. Brak także większych sklepów, parków lub placów zabaw.

- Larysz-Hajdowizna - Leży przy drodze z Brzezinki do Wesołej. Zabudowa to domki jedno i wielorodzinne a także familoki.

- Ławki - dzielnica graniczy z Lędzinami i z Wesołą. Mieszka tu kilkaset ludzi, w zabudowie domków jednorodzinnych. Z powodu niskiej ceny działek, w ostatnich latach wybudowano tu i buduje się wciąż wiele nowych domów.

- Morgi - Dzielnicę charakteryzują duże obszary leśne i skomponowane z nimi, szczególnie nowe, budownictwo jednorodzinne niskiej intensywności z przylegającymi do domów ogrodami i polami. Jeszcze kilka lat temu tania ziemia (dawniej uprawna) oraz dobra lokalizacja (blisko do Autostrady A4 i Katowic) sprawiły że szybko powstawały tu nowe domy. Aktualnie koszt zakupu działki znacznie wzrósł i zaczyna się od 200zł/m2, a Morgi uważane są obecnie za najbardziej prestiżową dzielnicę Mysłowic na budowę własnego domu. To tutaj coraz częściej ludzie uciekają od bardziej zurbanizowanych dzielnic miasta.

- Centrum – obszar mieszkalny dzielnicy to w większości teren osiedli Klachowiec i Rymera, oraz domki wzdłuż ulicy B.Prusa i A.Mickiewica . W tej dzielnicy możemy liczyć jedynie na mieszkania z rynku wtórnego, zarówno w przedwojennych kamieniczkach, niskich blokach, jak i w kilku blokach z wielkiej płyty. Na terenie tej niewielkiej dzielnicy znajdują się 2 Licea ogólnokształcące, szkoła podstawowa i szpital miejski nr.1. To wszystko oraz liczne sklepy i dworzec autobusowy sprawiają, że mieszkanie tutaj może być dobrym wyborem dla ludzi lubiących zalety mieszkania w centrum miasta. Można tu znaleźć mieszkanie w bardzo niskiej cenie np. w jednej z kamienic na osiedlu Rymera. Trzeba jednak wiedzieć, że osiedle te jest bardzo zaniedbane i od lat zajmuje czołowe, a niezbyt chlubne miejsce w rankingu najbardziej niebezpiecznych miejsc na śląsku i zagłębiu. Chcących zamieszkać na stałe w dzielnicy Centrum zachęcamy bardziej do szukania mieszkania wzdłuż ulicy Mikołowskiej.

- Piasek / Piosek – przeważa starsze budownictwo wielorodzinne, czyli kamienice. Dzielnica robotnicza która została znacznie rozbudowana po założeniu kopalni Mysłowice w 1837 roku.  Na terenie dzielnicy znajdziemy Szpital nr.1, przychodnie, kościół katolicki, sklepy, przystanki autobusowe, oraz tramwajowe. Chociaż dzielnica jest zabytkowa i posiada wiele ciekawych budynków, to niestety jest bardzo zaniedbana. Zamknięta kopalna Mysłowice w 2008 roku, opuszczone tereny i zawalające się pokopalniane budynki niezbyt dobrze wpływają na wizerunek dzielnicy. Piasek jest też jedną z najbardziej niebezpiecznych dzielnic miasta.

- Stare miasto – w dzielnicy zlokalizowane są między innymi rynek, Urząd miasta i zabytkowy budynek poczty. Graniczy z Modrzejowem, jedną z dzielnic Sosnowca. W dzielnicy znajduje się wiele zabytkowych (w większości zaniedbanych) budynków mieszkalnych.

- Szopena – Wielka Skotnica – dzielnica niekiedy opisywana jest niefortunnie jako Śródmieście, a właściwie zajmuje tylko jedną z części Śródmieścia. Na terenie dzielnicy znajdują się głównie bloki mieszkalne. Na lata 60-te i 70-te XX w. przypada okres wyjątkowo intensywnej zabudowy dzielnicy, która skutkowała powstaniem wielopiętrowych osiedli i ukształtowaniem się obecnego wyglądu dzielnicy. Znajdziemy tu wiele mieszkań z rynku wtórnego.

- Wesoła (Stara i Nowa) – Dzielnica kojarzona głównie  ze względu na to że zlokalizowana jest obok kopalni KWK Mysłowice-Wesoła. W architekturze dzielnicy wyróżniają się tzw. fińskie domki, chętnie budowane na terenie Górnego Śląska przy kopalniach. Są to małe budynki o prostej bryle z dwuspadowym dachem. Nowa wesoła to dwupiętrowe kilkurodzinne kamienice, często jeszcze ogrzewane węglem, oraz nowsze bloki maksymalnie 4-piętrowe. Znajdziemy tu szkoły podstawowe, przedszkola, żłobek, apteki i wszystkie niezbędne sklepy, a wszystko w zasięgu kilku kroków. Nie ma tutaj dużych blokowisk, a lokalizacja nieco na uboczu sprawia, że dzielnica cieszy się popularnością. Na terenie dzielnicy znajduje się zbiornik wodny Wesoła Fala, którego dość duży teren i pograniczny las zapewnia dużo miejsca do spacerów i aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tutaj też plac zabaw, korty tenisowe i stadninę koni. Niestety swoje lata świetności obiekt ma już za sobą, a mieszkańcy z niecierpliwością wyczekują zapowiadanej rewitalizacji i otwarcia plaży.

Stara Wesoła to część dzielnicy zlokalizowana w większej odległości od rynku głównego, ciągnąca się wzdłuż ul. 3 maja. Tutaj w pierwszej linii zabudowy przeważają starsze domki jednorodzinne, a w kolejnych liniach i przy drogach bocznych wybudowano i wciąż buduje się wiele nowych domów.

 

 

Jeżeli chodzi o kupno, lub budowę domu to od kilku lat widać widoczny wzrost zainteresowania południowymi dzielnicami miasta jak: Morgi, Larysz, Wesoła (stara), Ławki, Kosztowy i Krasowy. Tutaj w większości króluje niska zabudowa jednorodzinna i coraz większa liczba osób decyduje się na budowę lub zakup domu w tych okolicach.

Jeżeli chodzi o zakup własnego M chętnie wybieranymi dzielnicami są Bończyk, Brzęczkowice, Janów miejski, Szopena-Wielka Skotnica, oraz z racji lokalizacji część dzielnicy Centrum: osiedle Mickiewicza i budynki wzdłuż ul. Mikołowskiej.

Na popularność Mysłowic wpływa fakt, że jest tu taniej niż w stolicy śląska, a dojazd do centrum Katowic zajmuje kilkanaście minut.

Na najpopularniejszych portalach nieruchomościowych znajdziemy kilkadziesiąt ofert z rynku wtórnego i pierwotnego. Aktualnie w budowie są zarówno domy prywatne, jak i inwestycje deweloperskie jedno i wielorodzinne.

 

Według analizy wykonanej przez portal szybko.pl w IV kwartale 2020 roku mediana cen ofertowych za m² mieszkań w Mysłowicach wynosiła 4219 zł/m², a przeciętna wartość mieszkania  214500 zł.

 

Ceny mieszkań w IV kwartale 2020 roku:

 

Liczba pokoi

Liczba ofert

Cena całkowita [zł]

Cena za metr [zł/m²]

dowolna

38

214500

4219

1-pokojowe

1

122000

4136

2-pokojowe

15

195000

4160

3-pokojowe

19

249000

4368

4-pokojowe

3

297000

3934

 

Mieszkania w kamienicy możemy jednak znaleźć dużo poniżej tych cen, począwszy już od 2500 zł/m2.

Mieszkanie od dewelopera znajdziemy już od 5600 zł/m2.

Jeżeli chodzi o ceny domów to są bardzo zróżnicowane. W dzień pisania artykułu przeciętna cena ofertowa według portalu otodom wynosiła 3419 zł/m2, a przeciętna wartość domu 760000 zł.

Aktualizacja cen z 22.10.2021:
W III kwartale 2021 roku mediana ceny za m² mieszkań wynosiła 4776 zł/m².

Ceny mieszkań w III kwartale 2021 roku:

 

Liczba pokoi

Liczba ofert

Cena całkowita [zł]

Cena za metr [zł/m²]

dowolna

29

208000

4776

1-pokojowe

2

157500

4485

2-pokojowe

14

197000

4854

3-pokojowe

11

315000

5238

4-pokojowe

2

298500

4135